godło flagawiązowna logo senior wigorbip logo

Dzienny Dom ''Senior+'' w Woli Karczewskiej
ul. Doliny Świdra 6, 05-408 Wola Karczewska, Gmina Wiązowna
''Nie starzeje się ten kto nie ma czasu''

listopad 2023 - Dzienny Dom "Senior-WIGOR" - Wola Karczewska

Z Pierwszą Damą o bezpieczeństwie seniorów w Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej

Z Pierwszą Damą o bezpieczeństwie seniorów w Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej
Według statystyk to właśnie seniorzy stanowią jedną z liczniejszych grup poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dlatego Inspekcja Transportu Drogowego wychodzi im naprzeciw i po raz kolejny, z udziałem Pierwszej Damy, zorganizowała lekcję o bezpieczeństwie na drodze. Tym razem zajęcia odbyły się w Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej
– Bardzo się cieszę, że mogę już po raz trzeci uczestniczyć w lekcji bezpieczeństwa dla Seniorów. Ten projekt ,,Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla każdego” ewoluował z akcji początkowo dedykowanej najmłodszym, ale wspaniale wpisuje się w Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021–2030, gdzie szczególnie uwzględniono właśnie kwestię bezpieczeństwa starszego pokolenia – mówiła Małżonka Prezydenta, zwracając się do uczestników spotkania.
ak wyjaśniła, priorytety Programu zostały tak określone, ponieważ według statystyk policyjnych to właśnie seniorzy stanowią niestety jedną z najliczniejszych grup poszkodowanych w wypadkach drogowych. Są też częstymi sprawcami takich zdarzeń. – Dlatego warto przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza, że na przestrzeni lat ulegają one zmianom. Ponad to, co jest rzeczą zupełnie naturalną, z wiekiem nasza kondycja psychomotoryczna się zmienia, a zatem zmienia się także czas reakcji, zwłaszcza w sytuacjach nagłych. Do tego dochodzi słabszy wzrok czy refleks. Musimy o tym pamiętać, i jako piesi, i jako kierowcy – mówiła Agata Kornhauser–Duda.
Zachęcała także Seniorów do wyrobienia nawyków, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze. To między innymi noszenie elementów odblaskowych czy niekorzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnie.
Podczas wykładu przygotowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a poprowadzonego przez Ministra Alvina Gajadhura, poruszono najważniejsze wątki dotyczące nowych przepisów, tworzenia korytarzy życia, zmian legislacyjnych dotyczących prędkości, podróży transportem zbiorowym czy wpływie kondycji psychomotorycznej kierującego na bezpieczeństwo jazdy, z uwzględnieniem stosowania leków.
ITD od blisko 20 lat nie tylko zajmuje się działalnością kontrolną, ale także prowadzi szereg działań edukacyjno–prewencyjnych wpływających na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wykładu wysłuchało ponad 60 osób. Seniorzy przebywają w placówce od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00. Część z nich zajmuje się także wolontariatem. W spotkaniu wzięli także udział członkowie Klubu „Senior+”. Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek i rozmawiała z jego władzami oraz podopiecznymi.
Przyznała również, że wcześniej słyszała już wiele dobrego o Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej – Chce przekazać serdeczne pozdrowienia od mojego Męża, który niedawno Państwa odwiedził.
Jak tłumaczą władze placówki, celem Domu od początku jego istnienia jest przede wszystkim: zapewnienie aktywności, wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości seniorów wynikających z ich wieku i stanu zdrowia. Seniorzy oprowadzili Małżonkę Prezydenta po ośrodku i pokazali miejsca, w których realizują zajęcia i mają codzienne, bardzo liczne i zróżnicowane aktywności. Mogą korzystać z zajęć aktywizujących aktywizujących, edukacyjnych, kulturalnych oraz promujących aktywności ruchowe. Ważnym elementem scalającym seniorów jest integracja społeczna i działania charytatywne.
Wiedzą na temat funkcjonowania jednostki podzielili się Dyrektor Dziennego Domu " Senior+" Krystyna Motyka - Parzych oraz Przewodniczący Rady Gminy Wiązowna Andrzej Cholewa.
Czytaj dalej...

Teatr Seniorów Gminy Wiązowna "Tam i z powrotem czyli marzenia Seniorów "

Teatr Seniorów Gminy Wiązowna "Tam i z powrotem czyli marzenia Seniorów ". Jeżeli chcą Państwo zatrzymać się na chwil kilka i wsłuchać w marzenia Seniorów. Jeżeli chcą Państwo się wzruszyć , doceniając ich mądrość i wrażliwość a po spektaklu czym prędzej pobiec i uściskać aktorów, to proszę koniecznie wybrać się na
spektakl. Na scenie jest miejsce na żarty, uśmiech, nutkę szaleństwa . Jest też refleksja i zadumna, są marzenia o świecie bez wojny.Życzmy aktorom i wszystkim Państwu aby te marzenia się spełniły , ( uwzględniając też Hiszpanię ? Gratulujemy Seniorom i wszystkim którzy przyczynili się do powstania tego niezwykłego przedstawienia❤️
Ps. Szczególnie ciepłe słowa kierujemy do aktorów, wolontariuszy z Wolontariatu Międzypokoleniowego ❤️ To prawda "Trwacie na posterunku z miłością, która w Was nie gaśnie . Jest w Was moc , wiara i nadzieja Że wszystko można , byle z chęcią!"
Czytaj dalej...

Senioriada Sportowa o Puchar Michał Rudzki - Burmistrz Karczewa

Senioriada Sportowa o Puchar Michał Rudzki - Burmistrz Karczewa dawka emocji potężna. Impreza rozpoczęła się od prezentacji - ćwiczenia seniorów z Karczewa oraz z Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej. Były piłki, stepy , ciężarki . Następnie wspólna rozgrzewka prowadzona przez Alicja Kołodziejczyk . Podział na grupy - 7 grup ( siedmiu wspaniałych ❤ Brawa dla wszystkich ❤ Cóż to były za emocje !!! Seniorzy byli zaangażowani maksymalnie a doping był chyba najgłośniejszy w powiecie i zapewnili go wolontariusze z Centrum Wolontariatu - Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna. Było głośno i radośnie. Seniorzy i Wolontariusze z Gminy Wiązowna tworzyli dwie drużyny. Na koniec wszyscy otrzymali medale i ciepłe słowa od Michał Rudzki - Burmistrz Karczewa i Joanny Iwańskiej a Puchar trafił w ręce zwycięzców - pozostał u Gospodarzy w Karczewie ) Gratulacje Drogie Panie !!!. Dziękujemy za ": Szaloną sobotę " - Było FANTASTYCZNIE . Dziękujemy za wspaniały czas ❤

Czytaj dalej...

Nagroda dla Seniorów za dobre serce

Dzisiaj oficjalnie Wolontariusze z Wolontariatu Międzypokoleniowego oraz z Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej otrzymali zaproszenie na galę - zostali laureatami konkursu " Mazowieckie Barwy Wolontariatu" i będą reprezentować Gmina Wiązowna. Właściwie docenienie jest podkreśleniem tego co robią dla innych. Czy to natomiast w jakiś znaczący sposób wpłynie na nasze woluntarystyczne plany ? - NIE, ponieważ wolontariat to nie fanaberia, która trwa chwilę - trwa kilka lat i rośnie w siłę z każdym rokiem.

Czytaj dalej...

Dzienny Dom " Senior+" istniejemy 8 lat , Wolontariat Międzypokoleniowy - razem od 5 lat

Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej i Wolontariat Międzypokoleniowy - dwie grupy , dwa torty , dwie rocznice ale rzecz można jedno serce otwarte na drugiego człowieka. Rozpoczęliśmy " samotnością i odwagą " zaprezentowaną w przedstawieniu " W Efekcie" towarzyszyli im młodzi ludzie z Centrum Wolontariatu - Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna. Była czas na przemówienia, wzruszenia, ciepłe słowa , czas na bliskość. Grzegorz Turnau "Wspomnienie" i taniec Seniorów tak delikatny i tak łagodny jak wyraz twarzy naszych gości. Tego dnia czekał nas wykład o " Sile umysłu "prowadzony przez neuropsycholog Paulinę Mikołajczyk, sile która drzemie w każdym z Nas . Na naszej scenie zagościła Dalila Chetouane a sale wypełnił " Krakowski spleen" , Laura Raab pozwoliła nam docenić piękno życia " Chwytaj dzień , Z całej siły go łap, Chwytaj dzień Aby czuć życia smak". Ten dzień zakończył się powrotem do odwagi , bowiem na scenie wystąpi Pan Henryk i Pan Piotr spełniając swoje i nasze marzenie, dając swój pierwszy koncert w życiu ( akordeon i bębenek ). Odwaga to wielka moc, którą doceniła publiczność owacjami na stojąco . Dzień to był niezwykły , jak niezwykłe potrafi być życie. Dobry i ciepły jak serdeczność naszych wolontariuszy z Wolontariatu Międzypokoleniowego . Niezwykły jak niezwykli są seniorzy z Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej okraszony rękodziełem , tak pieczołowicie wykonanym przez dłonie , na których zapisana jest historia . To był dzień pełen ciepła, skraplających się uczuć, życzliwości i obecności , ludzi , którzy chcieli być z Nami tego dnia wnosząc to co najlepsze wrażliwość, serdeczności i ciepło. Dziękujemy za ten wspólny czas ❤
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS
facebook