godło flagawiązowna logo senior wigorbip logo

Podsumowanie roku 2023

Od 1.01.2023 do 31.12.2023 zapewniono funkcjonowanie Dziennego Domu z programu Wieloletniego "Senior +" na lata 2021-2025, Edycja 2023, Moduł II. Przeznaczono 32 miejsca dla osób w wieku +60, które nie były aktywne zawodowo. Seniorzy korzystali z transportu, dzięki któremu mogli uczestniczyć we wszystkich formach aktywności w DD „Senior+". Gmina zapewniła dowóz z 30 sołectw, dlatego też każdy uczestnik bez względu na miejsce zamieszkania był dowożony do DD „Senior+” oraz odwożony po zajęciach.

Głównym celem zachowanie aktywności Seniorów oraz ich rozwój, zapewnienie warsztatów, wydarzeń, wyjazdów oraz poszerzenia. Wszelkie działania miały za zadanie mobilizację uczestników i wprowadzanie ich w aktywne życie społeczności lokalnej (szczególnie osób nowoprzyjętych do DD” Senior’). Nawiązano szereg nowych współpracy m.in. Fundacja „Starsi", Stowarzyszenie „Bądź z Nami”, Fundacja TV Puls „Pod Dębem”, Fundacja „To lubię” , Współpraca z Radą Seniorów, Klubem Seniora „Grota”, Centrum Edukacji Leśnej, LGD Natura i Kultura, Fundacją „Belle Epoque „, Fundacja „Horses and Family”, BONA FIDE- w Dobrej Wierze". Z wyżej wymienionymi organizacjami seniorzy organizowali lub współorganizowali wydarzenia, uczestniczyli w wyjazdach, piknikach, wykładach lub korzystali z badań. Działania te znacznie wzbogaciły ofertę co znalazło uznanie w oczach seniorów (inf. na podstawie oceny rocznej, itd.).

Każdy z 32 uczestników miał pełen dostęp do oferowanych wydarzeń – korzystała cała 32 osobowa grupa. Dzięki współpracy zapewniono cykl wykładów i spotkań z neuropsychologiem. Uczestnicy zapoznawali się z tematami dotyczącymi plastyczności mózgu, ćwiczeniami poprawiającymi pamięć. Oprócz spotkań grupowych seniorzy korzystali z warsztatów organizowanych w dwóch podgrupach, aby umożliwić jak największy dostęp do „zadań i ćwiczeń” (w każdej grupie było po 16 osób). Odbyły się też badania i konsultacje indywidualne z których skorzystało 12 osób, pięć z nich otrzymało konkretne wytyczne dotyczące podjęcia kolejnych kroków w celu zapobiegania chorobom otępiennym (wcześniejsze działanie pozwala znacznie opóźnić ten proces).

W 2023 r. kontynuowano współpracę z psycholog Magdaleną Marciniak z TV PULS (spotkania poruszające trudne tematy związane z żałobą, przemijaniem, poszukiwaniem sensu, dawaniem sobie prawa do odmowy i zadbania o siebie w różnych obszarach życia, w tym prawa do miłości). Łączna liczba spotkań - 9 przez kolejnych 9 miesięcy. Praca z psychologiem to również usługi wykonywane w ramach umowy zlecenie. Były to warsztaty wprowadzające w tematy przemocy względem Seniorów, Kampania „Białą wstążka", Kampania „Oblicza depresji". Praca psychologa to praca indywidualna z której korzystało do 11 seniorów. Seniorzy uczestniczyli w treningach (m.in dotyczących redukcji napięcia, sposobów radzenia sobie ze złością, praca nad komunikacją - wyrażaniem swoich potrzeb). Spotkania wzbogacane były o filmy, materiały w formie kart pracy. Seniorzy brali udział w spotkaniach (grupowych-32 osoby). Cel został osiągnięty - seniorzy podnieśli swoje umiejętności z zakresu komunikacji, potrafią prosić o pomoc (korzystają z tej umiejętności) dbają o siebie. Regularne korzystanie ze spotkań indywidualnych przełożyło się na stabilizację nastroju (dwie osoby) jak też utrzymywaniem abstynencji przez osoby, które wcześniej ukończyły terapię. Cel, który został osiągnięty to m.in. nabycie świadomości i zmiana podejścia do osób chorujących psychicznie. Przyczyniła się do tego znajomość kampanii „Dobrze, że jesteś” oraz „Twarze depresji” w którą seniorzy zostali wprowadzeni przez specjalistów. Dzięki temu temat ten nie jest tematem tabu a seniorzy mogli korzystać z indywidualnych spotkań.

Seniorzy zaprezentowali również przedstawienie „W Efekcie" na temat negatywnego wpływu samotności na życie ludzkie a także zmiana jaka zachodzi w momencie podjęcia pracy nad sobą. W przedstawieniu wystąpiło 10 osób, które podzieliły się swoimi osobistymi doświadczeniami. Seniorzy dzięki intensywności działań skorzystali z możliwości proszenia o pomoc, (zorganizowano 4 konsultacje z prawnikiem). W ramach przeprowadzonych rozmów uczestnicy deklarowali zmniejszenie poczucia samotności i zwiększenie poczucia bycia ważnym, potrzebnym. Seniorzy nawiązali znajomości oraz przyjaźnie, potrafią budować relacje i spędzać ze sobą czas w dni wolne od DD "Senior+" np. wychodząc na wydarzenia lokalne i nawiązując nowe znajomości.

Aktywność fizyczna – od lat pracujemy nad tym aby seniorzy dbali o aktywność fizyczną, dlatego też z roku na rok rozbudowujemy zakres ćwiczeń w tym temacie. Zwiększa się również udział seniorów w wydarzeniach sportowych podczas których prezentują układy i ćwiczenia dla szerokiej grupy odbiorców. W 2023 roku Seniorzy uczestniczyli w Spartakiadzie Sportowej organizowanej w Gliniance oraz w Karczewie gdzie stworzyli dwie grupy reprezentujące DD" Senior+" (12 osób). Dodatkowo swoje umiejętności sportowe prezentowali podczas pikniku „W zdrowym Ciele, zdrowy Senior" (20 osób) na terenie gminy i powiatu. Grupa taneczna- 14 osób zaprezentowała układ taneczny w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Malcanowie o puchar Wójta Gminy Wiązowna (jest to kolejny rok kiedy uczestnicy opracowują nowy układ i wykonują układ pokazowy podczas turnieju).

Łącznie na 32 uczestników korzystających z rehabilitacji ruchowej 100% korzystało z zabiegów masażu ręcznego podobnie jak z zabiegów parafinowych i ćwiczeń grupowych. 28 osób uczestniczyło w zajęciach „zdrowy kręgosłup". Dobierana była indywidualnie rehabilitacja ruchowa jak i zabiegi dodatkowe takie jak: naświetlania lampą sollux z której korzystało 10 osób. Z ćwiczeń w odciążeniu korzysta 20 osób, ćwiczenia samo-wspomagane (20 osób) ćwiczenia na materacach indywidualna praca z uczestnikiem (10 osób), ćwiczenia manualne (5 osób), ćwiczenia ogólnousprawniające 25 osób, ćwiczenia w odciążeniu z dawkowanym oporem 10 osób (PUR, UGUL), ćwiczenia kondycyjne (15 osób), ćwiczenia oddechowe (32 osoby), ćwiczenia izometryczne 15 osób. Nordic Walking chodziło 15 osób trasa (ok. 3 km oraz 6 km). Z zabiegu masażu bańką chińską korzystało 16 osób i masaż gorącymi kamieniami – 20 osób (10 osób przeciwskazania). Na terenie seniorzy korzystali z siłowni plenerowej - z podziałem na podgrupy - ćwiczenia na poszczególnych urządzeniach. Nieograniczony dostęp do bieżni, rowerów stacjonarnych 27 osób. Wszyscy (32 osoby) korzystały z zabiegów parafinowych oraz ćwiczeń grupowych ze sprzętem (np. małe piłki, laski gimnastyczne, gumy do ćwiczeń).

12 osób reprezentowało Dom podczas spartakiady seniorów w Karczewie oraz Gliniance. 20 osób (cztery grupy po 5 osób) prezentowało ćwiczenia – piknik "W zdrowym ciele, zdrowy senior", podczas Spartakiady o puchar burmistrza Gminy Karczew. Układy: ćwiczenia na stepie, z taśmami oporowymi, z dużymi piłkami, kijkami, woreczkami i ciężarkami). Zakupiono dodatkowy sprzęt w tym służący do zajęć sprawnościowych z których korzystało 24 osoby. Dla osób po udarze- codziennie z ćwiczeń PUR, UGUL). Cele i założenia zostały zrealizowane –fizjoterapeuta wprowadził zajęcia z zakresu oddychania dla osób, które przebyły chorobę Covid-19 .Seniorzy nauczyli się codziennych ćwiczeń, U 3 osób obniżenie wagi ( z nadwagi do wagi właściwej). U seniorów z zakresu aktywności fizycznej nastąpiła: poprawa koordynacji ruchowej oraz poprawa krążenia. Udział wszystkich uczestników w zajęciach grupowych, deklarowana poprawa kondycji ruchowej i krążenia oraz poprawa z zakresu ruchomości stawów. Większą wydolność organizmu, ich kondycja ruchowa uległa poprawie. Cele dotyczące terapii zajęciowej związane były z otwartością do poznawania nowych zajęć, rozwijania umiejętności, dalszego tworzenia rękodzieła. Podnoszenia stopnia trudności w wykonywaniu zadań. Pobudzanie seniorów do kreatywnego myślenia i projektowania własnych prac. Uczestnicy kontynuowali rozwój nowych umiejętnością korzystali z zajęć (lepienie z gliny i szkliwienie powstałych wyrobów , tkactwo artystyczne , „Dekoracje na szydełku - Robótki szydełkowe”, udział w projekcie Yarn bombing-, kolaże , florystyka , silwoterapia . Stworzyli dwie wystawy Wędrującej Galerii Artefakt, połączone z koncertami – zaprezentowali wybrane prace (150 szt ) w różnych technikach, każdy prezentował swoje rękodzieło. Na wernisażach gościło blisko 300 osób. W ramach zajęć odbywały się „Spotkania ze sztuką „- poznawanie życia i twórczości wybitnych tego świata (Frida, Klimt, Vincent Van GOGH, Claude Monet, Gustav Klimt itd.) . W dziedzinie literatury – utworzono Dyskusyjny Klub Książki – którego spotkania odbywały się raz w miesiącu w Publicznej Bibliotece łącznie korzystało 17 osób. będzie kontynuowany w roku 2024.

Seniorzy uczestniczyli w zajęciach teatralnych oraz muzykoterapii, odwiedzali przedszkola z przedstawieniami dla dzieci ( „Kicia Kocia”, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Warsztaty artystyczne , udział w „Narodowym Czytaniu” ) . Przepisywali „Małego Księcia” w ramach 80-rocznicy pierwszego wydania ( 17 osób). Utrzymano i rozbudowano warsztaty projektowania i szycia, (haftowanie, robienia na drutach, szydełkowanie, tkanie gobelinów, tworzenie makatek, krajki - korzystało 18 osób. 12 osób regularnie rozwija się z zakresu papieroplastyki. 32 osoby korzystały z warsztatów artystycznych; malowanie, rysowanie, antystresowe kolorowanki, mandale, fotaż oraz tworzenia kolaży. Malowanie na szle , dekorowanie doniczek , kolografia, tworzenie z gipsu oraz materiałów typu juta. Oprócz zorganizowanych wystaw seniorzy prezentowali się również na wydarzeniach lokalnych np. brali udział w konkursach kulinarnych (zajmując pierwsze miejsca) prezentowali swoje wyroby podczas licznych wizyt studyjnych. Prezentowali swoje prace podczas Festiwalu Kultury. Aktywnie spędzali czas wolny również poza DD " Senior+" rozwijając swoje pasje i hobby. Rozwijali umiejętności pracy nad pobudzeniem mózgów oraz regularnie trenowali pamięć. Nabyli odwagę do uczestnictwa w nowych oferowanych zajęciach. Seniorzy ( 32 osoby) korzystali z ćwiczeń pobudzających pracę mózgu – dwa razy w tygodniu wykonując tzw. karty pracy ( matematyka, gra słów, rebusy, krzyżówki itd.) Dla 2 osób prowadzone były ćwiczenia z zakresu afazji. Terapia zajęciowa to wyrażanie emocji oraz przypomnienie swoich mocnych stron. Jedną z formy był udział w warsztatach muzykoterapii i zajęciach „w młodości lubiłam …” był to początek w pracy indywidualnej, który miał na celu dotarcie do pasji, które często zostały porzucone przez uczestników. W wyniku podjętej pracy 5 osób powróciło do swoich dawnych przyjemności. Seniorzy nabrali pewności siebie, sami projektują swoje prace, zgłaszają się do konkursów i chętnie występują na scenie - to zaspokaja ich potrzeby wyższego rzędu. Panowie stworzyli kółko stolarskie (tworzą ramy na obrazy).

Edukacja – w roku 2023 Seniorzy korzystali z warsztatów obsługi komputera i Internetu (16 osób) zajęcia odbywały się, ponieważ pozyskano w 2022 środki na zakup laptopów. Seniorzy chętnie zakładali profile zaufane, czytali informacje o świecie oraz uczyli się obsługiwać programy. Seniorzy poszerzyli swoją wiedzę z zakresu tematów dotyczących ochrony środowiska, zmian ekologicznych: "Czyste powietrze". "Ocieplam dom i walczę ze smogiem", "Bezpłatny wywóz dużych elektrośmieci" "Zielono-niebieska infrastruktura w moim domu", było to spotkanie ze specjalistami (pracownikami ochrony zdrowia, którzy udzielali też informacji indywidualnych). Skorzystali ze spotkania dotyczącego bezpłatnej sterylizacji - trzy osoby złożyły wnioski dotyczące sterylizacji zwierząt.

Zdrowie - Seniorzy uczestniczyli w spotkaniach z motywatorem żywienia oraz dietetykiem (10 osób). Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu spalania tkanki tłuszczowej i zdrowego stylu życia. Pielęgniarka prowadziła zajęcia oraz przygotowywała materiały (choroby cywilizacyjne). Nauczała 20 osób obsługi gleukometru. Seniorzy korzystali z wykładów z zakresu nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy, chorób miażdżycowych. Seniorzy otrzymali – 32 osoby pojemniki na leki – połączono to z wykładem na temat systematyczności przyjmowania leków oraz konsekwencją bagatelizowania objawów chorobowych. Seniorzy uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych Fundacja „Projekt Starsi” – przeprowadzenie bezpłatnych badań pamięci, udział w treningach pamięci. Zajęcie prowadzone przez neuropsychologa, które miały na celu uwrażliwienie uczestników na sprawy dotyczące chorób otępiennych. Seniorzy zapoznali się też z nowym projektem „Muzyka przeciwko demencji”. Dodatkowo seniorzy uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i nabyli wiedzę z zakresu przepisów jakie obowiązują pieszych i seniorów bez względu na wiek. Uczestnicy otrzymali niezbędną wiedzę z zakresu przestrzegania obowiązujących zasad (jest to o tyle istotne, że 50% ofiar śmiertelnych wśród pieszych to seniorzy).

Bezpieczeństwo to również dbanie o to, aby nie ulec oszustom i zachować poczucie bezpieczeństwa. Spotkania z policją –(2 spotkania) dotyczyły nowych metod oszukiwania osób starszych, 4 osoby skorzystało z indywidualnych spotkań z przedstawicielami policji. WARSZTATY: Seniorzy korzystali z warsztatów artystycznych; tworzenia kuli do kąpieli, treningów kulinarnych: pieczenia cebularzy, zdrowych soków i przekąsek. Uczestniczyli też w wyjazdach do Siwianki, Lublina, Warszawy, Krakowa, Kazimierza Dolnego, Centrum Edukacji Leśnej. W ramach współpracy z Fundacją Horses and Family 10 osób korzystało z nauki jazdy konnej. Uczestnicy w ramach cyklu spotkań „Palcem po mapie „– poznali; Hiszpanię, Japonię, Włochy i Szwajcarię. Dzielili się doświadczeniami w ramach wizyty studyjnej z Chorwatami, Włochami i Grekami. Projekt CO-Green to część międzynarodowego działania, w którym seniorzy biorą udział i dzielą się swoimi pomysłami. W ramach współpracy z organizacją pozarządową (Belle Epoque)- Senior jako współtwórca działań Muzeum. Uczestnicy stworzyli Albumu „Strefa Wspomnień” – Projekt Współfinansowany przez Polskie Radio- brało w nim udział 29 osób. Seniorzy pozostawali też kolejny rok „obiektem badań" których celem było przedstawienie DD „Senior+” w Woli Karczewskiej jako przykład dobrej praktyki w rozwijaniu aktywności turystycznej wśród Seniorów. Badania prowadzone były przez Dr Agnieszkę Muszyńską wykładowcę Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Oprócz wyjazdów edukacyjnych seniorzy korzystają też wyjazdów do teatru („Tam i z powrotem- czyli marzenia Seniorów”, )uczestniczyli w Gali Przeglądów Teatrów Szkolnych. Uczestnicy wzięli udział w uroczystościach państwowych (11 listopada, 3 maja) lokalne („Jestem silna, bo …”, Imieniny Izabeli”, „Sołectwa silniejsze, niż magia”, „Dzień Babci i Dziadka”). Seniorzy na powyższe wydarzenia zostali dowożeni, aby ułatwić im możliwość korzystania z dóbr kultury.

Seniorzy to organizatorzy wydarzeń lokalnych zorganizowali „Powitanie” jak też „Pożegnanie lata (150 osób) integrację seniorów, wspólne ognisko, grill, muzyka na żywo. Organizacja śniadania wielkanocnego, balu, andrzejek, spotkania opłatkowego, kolędowania. Organizacja wystaw „Chwytaj dzień”, „Inspiracje artystyczne wielkimi tego świata”. Wydarzenia VIII lat istnienia DD „Senior+". Zatem cel strategicznym Programu został osiągnięty seniorzy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym. Średnio w ok. 24 wydarzeniach kulturalnych w ciągu roku. Seniorzy to grupa, która angażowała się w działania samopomocowe. W działania angażują się wszyscy seniorzy na miarę swoich możliwości, wspierają ich seniorzy z Wolontariatu Międzypokoleniowego (12 osób) który działa w ramach DD „Senior+". Seniorzy organizowali treningi kulinarne w ramach których przygotowali: pierogi, ciasta, pierniki. W proces tworzenia zaangażowało się 15 osób. Zaopatrzono pięć punktów gastronomicznych m.in. WOŚP, Świąteczna Radość Pomagania, Powiatowy Festiwal Kultury, Wspólne Ubieranie Choinki oraz „Imieniny Izabeli” dochód przeznaczono na cele charytatywne. Zaangażowali się też w dekorowanie pierników dla Dziecięcego Hospicjum „Promyczek” w Otwocku oraz Domowego Hospicjum w Siedlcach (22 osoby). Przekazali rękodzieła na kiermasze i festyny, z których dochód przeznaczony został dla potrzebujących. Przekazali termosy dla osób w kryzysie bezdomności. W ramach promowania czytania wśród dzieci wystawiali dla dzieci z przedszkoli m.in. historię „Kici -Koci”. Zaangażowali się w sprzątania świata – „Sprzątanie łączy ludzi „ (18 osób) wspólnie z młodzieżą z Centrum Wolontariatu. Promowanie czytania "Narodowe Czytanie", czytanie dla dzieci w przedszkolach (5 wizyt) organizacja warsztatów dla dzieci (w podgrupach dla 60 osób ze Szkoły Podstawowej w Gliniance). Przygotowali warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia praw Dziecka (7 osób), warsztaty artystyczne – przeprowadzenie zajęć recytatorsko artystycznych – zaangażowanych (16 osób). Seniorzy uczestniczyli w promowaniu zdrowego stylu życia podczas Dnia Kulinarnych Mocniaków, przygotowując z dziećmi soki warzywno-owocowe oraz zdrowe przekąski (10 osób). Wszyscy zaangażowali się w wykonywanie papierowych żonkili w 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim (Muzeum Żydów Polskich) z tej okazji byli również twórcami koncertu dla wszystkich mieszkańców.

W 2023 roku za swoje działania otrzymali dwie ważne nagrody jedna "Mazowieckie Barwy Wolontariatu" nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego - za wolontariat senioralny, grupowy. Dodatkowo jako grupa otrzymali również "Anioła Powiatu Otwockiego" za zaangażowanie się w pomoc potrzebującym. Seniorzy udzielali się w kampaniach społecznych, udzielali wywiadów oraz promowali idee wolontariatu w prasie lokalnej. Współpracują z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy. Założony cel został osiągnięty seniorzy byli bardzo chętni do współpracy – angażują się lokalnie oraz na poziomie województwa. Motywują innych do działania i są dowodem na to, że można pomagać w każdym wieku. Są prekursorami w naszej Gminie jeżeli chodzi o promowanie sportu czy wystąpień publicznych (taniec, ćwiczenia) co umiejętnie łączą ze zbiórkami („Góra grosza”, wspierali Fundację Ewy Błaszczyk” Akogo?”). Uczestnicy czują się potrzebni, aktywni, nabywają chęci do działania i prezentują swoje umiejętności szerokiej publiczności. Posiadają wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia, są otwarci na świat i podróże a przy tym myślą o drugim człowieku i angażują się w działania niosąc pomoc potrzebującym.

2023 rok to też ważna zmiany – współpraca międzynarodowa, to przekroczenie kolejnej granicy, która do tej pory uchodziła wręcz za „niemożliwą”. Z pomocą tłumacza oprowadzili zagranicznych gości, podzielili się swoimi pasjami i wymieniali się doświadczeniami z obcokrajowcami. Obserwujemy widoczną zmianę w kwestii postrzegania kwestii zdrowia psychicznego. Seniorzy bardzo chętnie korzystają z wykładów i konsultacji indywidualnych, są zaangażowani w kampanie społeczne i dzielą się swoimi historiami tworząc przedstawienia profilaktyczne. Potrafią prosić o pomoc, wyrażają swoje uczucia i posiadają umiejętność radzenia sobie ze stresem czy sytuacjami traumatycznymi (odejście bliskiej osoby). Potrafią dbać o zdrowie i posiadają szeroką wiedzę z zakresu chorób cywilizacyjnych. Uczestnicy ukończyli kurs pierwszej pomocy, potrafią kontrolować ciśnienie krwi czy wykonać poziom cukru we krwi (20 osób otrzymało gleukometry). Seniorzy nie czują dyskomfortu w momencie kiedy udzielają wywiadów do gazet czy telewizji. Promują aktywność seniorów w różnych obszarach.

W 2023 r. gościli pierwszą Damę Agatę Dudę oraz ministra Alvina Gajadhura pełnili rolę gospodarzy co potwierdza wzrost samooceny. W 2024 r. w dalszej pracy zakładamy utrzymanie obecnych standardów, pracę nad dalszym rozwojem seniorów oraz pracę „u podstaw” z osobami nowo przyjętymi do DD „Senior+".

Odwiedź nas!

ul. Doliny Świdra 6,
05-408 Wola Karczewska
tel. 505 599 703
 

Mapa dojazdu

facebook