wiązowna logo senior wigorbip logo

Dzienny Dom ''Senior+'' w Woli Karczewskiej
ul. Doliny Świdra 6, 05-408 Wola Karczewska, Gmina Wiązowna
''Nie starzeje się ten kto nie ma czasu''

marzec 2019 - Dzienny Dom "Senior-WIGOR" - Wola Karczewska

Nording walking w wydaniu Seniorów

Seniorzy regularnie uczestniczą w zajęciach " ruchowych" w przystosowanej do tego sali, jednak kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wiosny - ruszamy do pobliskiego lasu aby uprawiać Nording Walking. Poniższy materiał przygotowała Pani Ania Milewska zachęcają tym samym Państwa do aktywności.

Nording walking to aktywność fizyczna, która polega na marszu z specjalnie dedykowanymi do tego celu kijami. Klasyczna forma marszu angażuje ok 35% mięśni, zaś nordic walking – aż 90%. Właściwa technika chodu pozwala zmniejszyć obciążenie stawów o 30 %, co jest szczególnie istotne u osób zmagających się z problemem nadwagi bądź otyłości. Kijki dodatkowo pomagają utrzymać prawidłową postawę, poprzez zaangażowanie mięśni i ramion, górnej i dolnej części pleców, mięśnie klatki piersiowej i brzucha.
Regularne spacery z kijkami poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego, pomogą zmniejszyć ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi.
Dzięki wprowadzeniu ich do marszu uzyskujemy zwiększoną pracę mięśnie górnej części ciała, poprzez ich aktywację. Aktywność ta ma duże znaczenie w kształtowaniu siły, poprawy wytrzymałości, redukcji masy ciała u osób starszych oraz przeciwdziałaniu bólom kręgosłupa. W ostatnim czasie nording walking zyskuje popularność jako forma treningu zdrowotnego, treningu sportowego a także jako jedna z form rehabilitacji.
Nording walking poza pozytywnym działaniem w aspekcie fizycznym oddziałuje także na sferę psychiczną. Osoby w wieku podeszłym są zdecydowanie bardziej narażone na zmniejszenie jakości życia i utratę pozytywnego stanu ducha
Zajęcia treningu zdrowotnego w formie nordic walking z częstotliwością 3x60 minut w tygodniu i trwające przez 6 miesięcy przynoszą pozytywne zmiany w psychice człowieka, poprzez zwiększeni poziom satysfakcji z własnych osiągnięć oraz zmniejszają poziom depresji.

Czytaj dalej...

Seniorzy promują wolontariat

Seniorzy z Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej zostali zaproszeni na wykład dotyczący Wolontariatu i Wolontariatu Międzypokoleniowego. Panie dzieliły się swoimi doświadczeniami i akcjami, które realizowały na terenie Gmina Wiązowna. Studenci docenili wiedzę, zaangażowanie i pomysłowość naszych Seniorów. W związku z dużym zainteresowaniem rozpoczynamy akcje "Wolontariat nie liczy wieku". Brawa dla Naszych Seniorów!!!

Czytaj dalej...

Warsztaty psychologiczne

Seniorzy z Dziennego Domu " Senior+" w ramach pobytu mają również zapewnione usługi psychologiczne z których korzystają regularnie. Celem powyższych warsztatów jest trenowanie umiejętności psychospołecznych. W trakcie zajęć uczestniczy odkrywają swoje umiejętności ,wzmacniają mocne strony, poznają techniki radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Dodatkowo jest czas na integrację, współpracę i budowanie relacji opartych na szczerości, zaufaniu i bliskości.

Czytaj dalej...

Warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne - bo  trzeba rozgrzewać mięśnie twarzy, uśmiechając się w czasie prób. "Kiedy się wstydzimy albo denerwujemy, zazwyczaj napinają nam się wszystkie mięśnie, także twarzy - to powoduje, że mówimy jeszcze bardziej niewyraźnie, a przecież aktorzy pracują głosem"- a nasi Seniorzy  chcą być jak najlepszymi aktorami dla  dzieci i wszystkich , którzy ich oglądają :)

Czytaj dalej...

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27marca , jednak Seniorzy już dzisiaj "Świętują " wybierając Teatr Capitol i sztukę " Czy Ty to Ty ?
Dzisiaj mamy możliwość delektowania się sztuką " na żywo", oddychać " teatralnym powietrzem", poczuć emocje. Czasem płakać ze śmiechu, innym razem zatrzymać się i zastanowić co dalej- jedno jest pewne dzisiaj to my jesteśmy widzami i będziemy się uczyć od najlepszych.

Czytaj dalej...

"Baśnią powiązani, w baśni zaczytani

Już wkrótce!!!?
Ukaże się nowa publikacja, której wydawcą będzie Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna
"Baśnią powiązani, w baśni zaczytani" autorstwa Katarzyna Łupińska Kępińska to zbiór legend dotyczących Wiązowny.
Seniorzy z Dzienny Dom "Senior+" w Woli Karczewskiej oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu - Radiówek działające w ramach GOPS Wiązowna przygotują dla Państwa niespodziankę dotyczącą tej książki- Przedstawienie. Będzie to nasze kolejne wspólne działanie po Pikniku czytelniczym oraz Narodowym Czytaniu, podczas którego Seniorzy będą promować czytanie w Gmina Wiązowna.

Czytaj dalej...

" Zdrowo żyć "- warsztaty kulinarne

Nasi Seniorzy stawiają na zdrowe odżywianie, warsztaty poprzedzane są inf. na temat wartości odżywczych, smakowych oraz kalorycznych.
Dzisiaj stawiamy na KASZĘ JAGLANĄ - o jej właściwościach mówiła Diana Żółtańska.( kilka inf. dla Państwa poniżej). Seniorzy przygotowali fantastyczne placuszki z kaszy jaglanej i twarogu, do tego mus z bananów. Zachęcamy do wykonania w domu - przepis bardzo prosty a placuszki - fenomenalne.
KASZA JAGLANA:
Jest zasadotwórcza, więc pomaga odkwasić organizm. Zawiera witaminę E, witaminy z grupy B i lecytynę. Nie zawiera glutenu. Dostarcza organizmowi krzemu, odpowiadającego za zdrowe stawy, mocne włosy i paznokcie, oraz prawidłową przemianę materii. Jest lekkostrawna i dobrze przyswajalna.
PRZEPIS:
kasza jaglana-1 szklanka ugotowanej
twaróg- 250 gram
jajko- 1 sztuka
siemię lniane- mielone do obtoczenia
do tego mus z bananów albo dżemy
WYKONANIE:
Kaszę jaglaną opłukać i ugotować. Do miski włożyć twaróg i rozdrobnić widelcem. Dodać szklankę ugotowanej i przestygniętej kaszy jaglanej,jajko. Dokładnie wymieszać.
Formować placuszki i obtoczyć w mielony siemieniu lnianym i smażyć z obu stron , najlepiej na klarowanym maśle. Podawać z frużeliną wiśniową lub innym ulubionym dżemem lub musem bananowym.

Czytaj dalej...

Występ Seniorów podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Wiązowna

 Seniorzy z Dziennego Domu „ Senior+” przygotowali układ  choreograficzny  w stylu lat 20-tych i 30-tych. Pod okiem Pana Macieja Piwińskiego  oraz Macieja Winiarka ze szkoły Fast-Step.   Swoje umiejętności zaprezentowali podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Wiązowna. Występ był częścią działań charytatywnych na rzecz Hani Giepardy. Przez cały dzień  zbierane były datki przez Wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Radiówku. Seniorzy za swój występ otrzymali gorące brawa, pod ich adresem powędrowało wiele ciepłych słów za wysiłek jaki włożyli w treningi i późniejszą prezentację. Docenienie ze strony władz Urzędu jak też właścicieli szkoły tańca i publiczności było olbrzymim wsparciem dla naszych uczestników, za co serdecznie dziękujemy.

To nie jest ostatnie słowo Seniorów, zaczynamy bowiem przygotowania do kolejnego występu tanecznego na który już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.

Czytaj dalej...

Taniec pod wszystko

 Drodzy Państwo  mam zaszczyt zaprosić w imieniu swoim, kadry oraz wyjątkowych Seniorów  z DD" Senior+"  na pokaz taneczny Pań. 

 

Pokaz odbędzie się w dniu 16.03.2019r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Gliniance  ul. Napoleońska 1.

 

Gdyby ktoś  miał wątpliwości  proszę  spojrzeć na te pewne siebie , seksowne, piękne i jedyne w swoim rodzaju kobiety. Czy można im odmówić obecności  ?  Zapraszamy :)

W tym dniu  będzie  możliwość " zasilenia" puszek ( puszki posiadać będą Wolontariusze z Centrum Wolontariatu) , a pieniądze w ten sposób zebrane zostaną przeznaczone  na  leczenie Hani Giepardy :)

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
facebook