wiązowna logo senior wigorbip logo

Dzienny Dom ''Senior+'' w Woli Karczewskiej
ul. Doliny Świdra 6, 05-408 Wola Karczewska, Gmina Wiązowna
''Nie starzeje się ten kto nie ma czasu''

Dzienny Dom " Senior+" niebawem obchodzi V lecie istnienia

 

 Dzienny Dom „Senior+” w Woli Karczewskiej jest dostępny dla Seniorów z Gminy Wiązowna od 5 lat. Początkowo funkcjonował pod nazwą Dzienny Dom "Senior-WIGOR” w 2018 roku zmienił nazwę na Dzienny Dom „Senior+”. Pomysłodawcą utworzenia ośrodka wsparcia dziennego pobytu dla Seniorów była dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiązownie Pani Małgorzata Łysik oraz Wójt Gminy Wiązowna Pan Janusz Budny. Dzięki przychylności Rady Gminy pomysł został wprowadzony w życie. Od 2015 roku dla 30 osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+ Dom otworzył swoje drzwi a seniorów powitała Pani Jolanta Bogucka pierwszy dyrektor jednostki.

 

 

Celem Domu od początku jego istnienia jest przede wszystkim: zapewnienie aktywności, wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości seniorów wynikających z ich wieku i stanu zdrowia. Dbamy oto, aby seniorom umożliwić korzystanie z oferty aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej i aktywności ruchowej i kinezyterapii. Ważnym elementem scalającym seniorów jest integracja społeczna i działania charytatywne.

 

Wszystkie zajęcia odbywające się w Dziennym Domu „Senior+” są podawane ewaluacji , dostosowane do umiejętności i zainteresowań seniorów. Regularnie wprowadzane są również nowe warsztaty. Wachlarz zajęć powiększany jest z roku na rok, dzięki czemu każdy z uczestników może korzystać z propozycji dostosowanych do jego własnych potrzeb i oczekiwań.

 

 Kim są i jacy są nasi seniorzy? To mieszkańcy naszej gminy, są ciepli, życzliwi i odważni. Chętnie biorą udział w zajęciach, zwiedzają Polskę, tańczą, ćwiczą, malują, gotują. Występują na piknikach i wydarzeniach kulturalnych, angażują się w liczne konkursy. Wspierają akcje charytatywne, promują czytanie, kochają dzieci i młodzież, dokarmiają zwierzęta. Są otwarciu i chętni na to co nowe. Można powiedzieć, że korzystają z życia pełnymi garściami i dają mnóstwo od siebie.  Teoretycznie tworzą grupę +60 ,ale tak naprawdę zdecydowana większość to +75.  Skąd w nich tyle radości i czy zawsze tacy byli?

 

Tak jak w życiu tak i naszym domu nic nie przychodzi samo, bez wysiłku i trudu. Zaczyna się zawsze od budowania poczucia bezpieczeństwa, przyjaznej atmosfery i uważności na drugą osobę. Kiedy mamy solidny fundament zaczynamy odkrywanie zasobów naszych podopiecznych (ktoś kiedyś szył, ktoś gotował, ktoś inny kocha kwiaty) wszystko można wykorzystać, pokazać jakie to zalety i jak można przekuć je w pasje. Niektórzy nie dostrzegają w sobie drzemiących potencjałów i tutaj pojawia się rola kadry, która ma za zadanie wydobyć, odkryć i pokazać te niesamowite pokłady. Wszystko okraszone jest warsztatami i konsultacjami z psychologiem. Seniorzy nabierają coraz większej odwagi i pragną poznawać to co nowe i nieznane. Wiele rzeczy robią po raz pierwszy: pierwszy raz występują na scenie czytając wiersze i nowele podczas” Narodowego Czytania”, prezentują przyrządzone przez siebie smakołyki podczas „Dożynek” czy zorganizują „Festiwal Pierogów”. Tańczą podczas   Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego FAST-STEP SPING CUP 2019 o Puchar Wójta Gminy Wiązowna, uczestniczą w spartakiadzie sportowej. Takich wydarzeń można wymienić mnóstwo – średnio to ok 20 rocznie.

 

 Dzienny Dom to nie tylko wyjazdy, występy i przyjemności to też ciężka i owocna praca samych seniorów, którzy wkładają dużo wysiłku, aby być sprawnymi fizycznie i intelektualnie, dlatego też mamy szereg zajęć, które pozwalają seniorom być jak najdłużej w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. 

 

 

 

 

 

Ruch to sprawność i życie

 

Takim mottem się kierujemy i przekazujemy je Seniorom. Sami uczestnicy dostrzegają zmiany: poprawili swoją sprawność fizyczną. Ćwiczenia, które sprawiały im na początku trudność teraz przychodzą z łatwością. Sprawność fizyczna jest utrzymana, co jest bardzo dużym osiągnięciem (nie zapominajmy, że przybyło nam wszystkim 5 lat).  Nic nie przyszło jednak samo, jest to wynik systematyczności, ale też działania w grupie, motywowania siebie nawzajem- to podstawa sukcesu. Seniorzy ćwiczą grupowo i indywidualnie w środku i na zewnątrz w zależności od aury. Grupowo zawsze przy muzyce – godzinny poranny zestaw ćwiczeń, ćwiczenia stawów kończyn górnych, kończyn dolnych i tułowia. Każdy senior wykonuje ćwiczenia na tyle na ile pozawala mu stan zdrowia, obecnie ćwiczy cała grupa. Dodajmy, że regularnie wzbogacamy się o sprzęt: stepy, piłki, maty, kijki do nordic walking, lampy, łóżka do masażu czy duże sprzęty rehabilitacyjne, które umożliwiają ćwiczenia w odciążeniu. Swoje zajęcia poszerzyliśmy o kurs tańca oraz zdrowy kręgosłup prowadzone przez profesjonalistów.

 

Ćwiczenia na koncentracje i logiczne myślenie: Odbywają się regularnie średnio 3 razy w tyg. Prowadzone przez terapeutów zajęciowych. Przygotowywane są krzyżówki, sudoku, rebusy, ćwiczenia z serii zabaw matematycznych i gry słów. Wszystko wzbogacone grami planszowymi, menorami.  Seniorzy otrzymują również czasopisma w postaci prasówki znajdują się tam nowinki lokalne, ale też prasa kobieca, książki itd. w zależności od zainteresowań. W skład zajęć wchodzi praca nad koncentracją, odprężeniem, sprytnym rozwiązaniem zadań– wszystkie te działania mają za zadanie utrzymywanie sprawności półkul i pobudzanie ich do aktywności.  W tym roku dodatkowo psycholog wprowadziła test Alzheimer's Disease Assessment Scale-Cognitive Subscale (ADAS-Cog) który jest krótką oceną neuropsychologiczną stosowaną do oceny nasilenia objawów poznawczych demencji. Test przeprowadzony jest są dla wszystkich chętnych, cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników, pozwala działać zanim choroba w pełni się rozwinie.

 

 Warsztaty projektowania i szycia, warsztaty artystyczne i teatralne

 

Głównym celem wszystkich zajęć artystycznych jest doskonalenie i nabywanie nowych umiejętności z zakresu tworzenia.  Zajęcia poprawiają prace motoryki małej oraz pobudzają prace mózgu. Tyle teorii -w praktyce powstają piękne maskotki, finezyjne obrazy, lampiony, bombki czy wianki. Decoupage, scenografia w formie 3 D czy świece zapachowe zachwycają jakością wykonania i dokładnością. Docenienie i zachwyt oglądających zawsze dodaje skrzydeł naszym seniorom. Niewątpliwym sukcesem są sytuacje, kiedy ktoś odkrywa „siebie” na nowo jak Pan Tadeusz, który zorganizował pokaz mody pod hasłem „Torby eko na kiełbasę i na mleko”. I który mówi, że będzie szył do końca życia. Pani Władysława czy pani Terasa wyszywające poduszki dla maluchów.  Pani Maria tworząca niesamowite kwiaty z bibuły i krepiny, laureatka wielu konkursów.  Radością napawają nas momenty, kiedy Seniorzy występują przed dziećmi, odwiedzają szkoły i przedszkola. Za nimi scenografia, którą sami tworzyli przez wiele godzin, przed nimi zasłuchane dzieci a w oczach łzy wzruszenia – bo są wzorem do naśladowania, trzymając w dłoniach książkę a nie telefon czy tablet.

 

Treningi kulinarne

Smaki dzieciństwa, któż ich nie pamięta. W wydaniu naszych seniorów smakują jeszcze lepiej. Poczynając od zup, pulpetów, naleśników, pierogów na przetworach kończąc. Towarzyszymy im przy tych kulinarnych wariacjach. W czasie ferii na zajęcia zapraszamy młodzież, która uczy się pod okiem Seniorów gotowania, pieczenia, dekorowania. Uczą się od najlepszych np. jak zrobić regionalne sójki – specjalność Pani Wiesławy.  Młodzi zachęcają do eksperymentów a seniorzy kosztują, czasem bywają zaskoczeni nowymi smakami, ale nigdy nie negują pomysłów młodzieży. Naszym marzeniem

 

 

 

 

 

 

jest wydać książkę kulinarną łączącą przepisy oraz fotografie w wykonaniu naszych seniorów i wolontariuszy a, że marzenia się spełniają … ?  

 

Usługi prozdrowotne niesamowicie ważne dla naszych seniorów. Dzięki temu, że w ciągu tyg. przez dwa dni obecna jest pielęgniarka nasi seniorzy czują wsparcie również pod kątem medycznym.  Pomiar cukru, ciśnienia, ważenie, pomoc przy umawianiu wizyt lekarskich a także psychoedukacja jako forma promocji zdrowia to wszystko pozwala na stała kontrolę zdrowia naszych podopiecznych. Dodatkowo 2-3 razy w roku zapraszamy lek. Specjalistów, którzy odpowiadają na pytania seniorów, przygotowują wykłady na temat chorób cywilizacyjnych i motywują   uczestników do dbania o zdrowie.  Dodatkowo ofertę dla seniorów poszerzyliśmy o warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania. W tych warsztatach podstawą jest systematyczność i częste powtórzenia nabytej wiedzy by ją utrwalić. Szereg zajęć z zakresu systemu trawiennego popartych nie tylko teorią, ale w szczególności praktyką. Praca nad przyzwyczajeniami i złymi nawykamy wymaga, dlatego też zajęcia z tego tematu odbywają się raz w tygodniu.

 

Trening umiejętności społecznych

 

 To co dla Nas wydaje się być oczywiste i proste w wykonaniu z wiekiem może wiązać się z trudnościami. Pomyślmy jak często stojąc w kolejce irytuje Nas powolność Seniora, który odlicza kwotę za zakupy? albo kiedy na poczcie mało poradnie wyjmuje dowód osobisty? W Dziennym Domu dbamy oto, aby Seniorzy nie byli wyręczani, ale mogli decydować za siebie. Zazwyczaj raz w tyg. osoby samotne wybierają się na zakupy z terapeutą zajęciowym. Tworzą listy i wybierają to co chcą, na co mają ochotę bez presji czasu, ponaglania i decydowania za nich.  Treningi umiejętności społecznych to też nauka rozwiązywania spraw urzędowych, korzystania z nowych urządzeń tj. telefony, komputery, to wreszcie nauka asertywności, umiejętności proszenia o pomoc czy rozwiązywania sytuacji stresowych. Tu zaczyna się też praca mało „spektakularna”, mało medialna, to proza życia.  Tu odbywają się spotkania z pracownikami socjalnymi, tu szukamy rozwiązań. Raz jest to poszukiwanie firmy remontowej innym razem pomoc przy wypełnianiu dokumentów. Czasem jest to przytulenie albo otarcie łez. To tu podejmujemy decyzje kto i i kiedy pojedzie z seniorami do mecenasa, lekarza czy na pocztę.

 

 Działania charytatywne powiedzieć, że seniorzy mają olbrzymie serce to zdecydowanie za mało. Dzielą się tym co mają. Wspierają dzieci, młodzież, zwierzęta, zbierają korki i przekazują na licytacje przeróżne własne wyroby. Od 5 lat angażują się WOŚP i Szlachetną Paczkę, dekorują pierniki dla Hospicjum „Promyczek” i    wspierają „Świąteczną Radość Pomagania”. Seniorzy czują się potrzebni i ważni co ma znaczący wpływ na ich samopoczucie psychiczne, swoją postawą mobilizują również innych mieszkańców do działań charytatywnych.  W ramach działań przy DD „Senior+” działa również Międzypokoleniowy Wolontariat, którzy zrzesza seniorów Gminy Wiązowna, to osoby o wielkim sercu, na które zawsze można liczyć.  Seniorzy sami dla siebie są olbrzymim wsparciem osoby bardziej sprawne zawsze chętnie pomagają tym, które mają większe problemy np. z przemieszczaniem się. Jeżeli kogoś nie ma- zawsze jest pytanie o stan zdrowia, o to, kiedy ktoś wróci ?  jest troska o drugiego człowieka.

 

 Rozmowy, wspólne kawy, Jak dbamy o dom i siebie nawzajem?

 

Mieszkając w swoim domu chcemy o nim decydować, wybieramy firanki, zasłony, kwiaty, urządzamy ogród, dbamy o domowników. W Dziennym Domu to Seniorzy wybierają jak ma wyglądać ich sala, jakie kwiaty stoją w wazonie (sami je przynoszą) . Seniorki Pani Krysia, Helena i Pani Alina urządzają ogród, sadzą kwiaty i przycinają krzewy, aby pięknie rosły, w tym samym czasie Pani Helena prasuje serwety. W naszym domu jest pełno zdjęć, gra muzyka, czasem pachnie szarlotką a ostatnio

pomarańczami (gdy odbywa się aromaterapia). Zdarza się, że popsuje się prysznic albo wysiądzie zasilacz od telewizora. Do naszego domu zapraszamy przyjaciół, stowarzyszenia, instytucje, osoby prywatne, biesiadujemy z naszymi sąsiadami jednym słowem mamy dla Państwa otwarte drzwi, serca i mamy kawę (najlepszą robi Pani Teresa).

 

   Naszego domu nie omijają też sytuacje traumatyczne, choroby, zdarzenia losowe.  Największa i nieukrywaną radością są momenty, kiedy ktoś wraca po długiej chorobie po przebytym wylewie, zawale, po kontuzji – na pytanie czy znajdzie się dla mnie miejsce?  – odpowiedź może być tylko jedna – Tak. Przecież to Pan/ Pani drugi dom.

 

118943198_340629693811648_8630867858702142818_n.jpg

 

 

facebook