wiązowna logo senior wigorbip logo

Dzienny Dom ''Senior+'' w Woli Karczewskiej
ul. Doliny Świdra 6, 05-408 Wola Karczewska, Gmina Wiązowna
''Nie starzeje się ten kto nie ma czasu''

Podsumowanie działań DD' Senior +" rok 2019

Rok 2019 to kolejny rok działań - 30 Seniorów , 28 akcji charytatywnych , udział w 14 piknikach i wydarzeniach na terenie Gminy Wiązowna połączonych ze prezentacja stoiska DD "Senior+" , Ukończonych 15 kursów edukacyjnych w tym : komputerowy,szycia, projektowania, serowarski , etniczny , kulinarny , ekologiczny itd.) , 14 wyjazdów na wydarzenia kulturalne ( kino , teatr, wernisaże, wystawy) , 3 wycieczki, udział w 8 konkursach na terenie powiatu, 3 występy na skale Ogólnopolską, 2 przedstawienia teatralne, Wykłady dla studentów prowadzone przez Seniorów, ukończony cykl " Seniorzy na Orliki" Warsztaty z aromaterapii, artystyczne , manualne, dietetyczne, teatralne, pokaz "mody" zawiązany wolontariat Międzypokoleniowy. Współpraca z 5 Stowarzyszeniami i Fundacjami woj. mazowieckie i wszystkimi możliwymi instytucjami na terenie Gminy Wiązowna. Co dalej ?- DALEJ DZIAŁAMY Z WIGOREM !!! Dziękujemy za ten rok i działamy dalej w Gmina Wiązowna
A teraz trochę szerzej : ( opis dla cierpliwych)

Dzienny Dom „Senior +” w Woli Karczewskiej istnieje od 2015 roku jest miejscem spotkań i działań dla 30 Seniorów w wieku +60 nieaktywnych zawodowo z terenu Gminy Wiązowna. Uczestnicy Domu z każdym rokiem coraz intensywniej rozwijają swoje umiejętności, angażują się z działania lokalne, powiatowe, ale też ogólnopolskie. Ostatni rok jest tego doskonałym przykładem. Seniorzy przez okres 12 miesięcy uczestniczyli 15 kursach (m.in. serowarski, komputerowy, ekologiczny, etnograficzny kulinarny, szycia i projektowania, ogrodniczy itd.), które odbyły się dzięki współpracy z innymi instytucjami oraz stowarzyszeniami na terenie woj. mazowieckiego. Kursy te pozwoliły seniorom na odkrycie nowych pasji, poszerzenie dotychczasowej wiedzy i ogólny rozwój. Seniorzy korzystają również z treningów kulinarnych , aromaterapii, decoupage warsztatów artystycznych w tym : malowania na szkle , decoupage , malarstwa oraz różnych form arteterapii.

Seniorzy nabyte umiejętności wykorzystują do promowania aktywności wśród swoich rówieśników min. podczas imprez lokalnych. Na stoiskach prezentują m.in. swoje wyroby kulinarne. Prezentują również maskotki i scenografię do przedstawień. Bardzo chętnie angażują się w konkursy organizowane na terenie powiatu zarówno plastyczne jak i kulinarne czy profilaktyczne. Zgłaszają się grupowo, ale też indywidualnie. Wygrane i wyróżnienia w ośmiu konkursach sprawiły, że seniorzy czują się docenieni i tym bardziej angażują się w kolejne działania. W ramach nagród pozyskali maszyny do szycia, które następnie wykorzystano do licznych akcji charytatywnych.

Uczestnicy Dziennego Domu „Senior+” promują aktywność wśród seniorów nie tylko na terenie Gminy, ale również podczas ogólnopolskich podczas których są wizytówką Gminy m.in. IV Spotkania Seniorów w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, Artystycznego Przeglądu Osób Starszych w Warszawie, Ogólnopolskiego Konkursu Tańca, gdzie prezentują układy taneczne czy umiejętności artystyczne nabyte podczas warsztatów teatralnych.

Seniorzy wykazują bardzo duże zainteresowanie, ale też konkretne działanie na rzecz wolontariatu. W 2019 roku organizowali lub współtworzyli 28 akcji począwszy od zbiórek, „Okulary dla Afryki” „Szlachetna paczka” „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Korki dla zwierzaków” po przez przeznaczanie na akcje charytatywne własnoręcznie szytych maskotek czy toreb, po wspieranie dzieci i matek z Centrum Zdrowia Dziecka czy chorych na trąd w Indiach. Seniorzy bezinteresownie występują również dla najmłodszych organizują przedstawiania i pokazy młody z których dochód przeznaczają na cele charytatywne. Organizują kawiarenki z własnoręcznie przygotowanymi słodkościami czy też raczą mieszkańców pyszną zupą dyniową podczas imprez lokalnych. Średnio dwa razy w miesiącu działają na rzecz potrzebujących. Seniorzy to również miłośnicy zwierząt wspierają fundacje i schroniska.

Promują idee wolontariatu m.in. dla studentów z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie przeprowadzili cykl wykładów pt „Wolontariat nie liczy wieku”. W ramach działań woluntarystycznych seniorzy współpracują z Centrum Wolontariatu Radiówek działającym w ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale też zrzeszając Seniorów z terenu Gminy Wiązowna z którymi wspólnie z Seniorami DD „Senior+” stanowią Wolontariat Międzypokoleniowy.

Aktywność to sprawność, dlatego też Seniorzy uczestniczą w licznych zajęciach ruchowych organizowanych dla nich w placówce. Usługi w zakresie aktywności ruchowej i kinezyterapii – indywidualne i grupowe. W skład aktywności wchodziły następujące ćwiczenia: samo-wspomagane, w odciążeniu kończyn dolnych i górnych, manualne, ogólnousprawniające na piłkach gimnastycznych, z taśmami i kijkami, czynne, czynno - bierne, mięśni Kegla. Dodatkowo uczestnicy korzystali z masażu ręcznego. Ćwiczenia grupowe odbywałaby się natomiast na: materacach, przy drabinkach, izometryczne, z dawkowanym oporem, oddechowe, równoważne. Seniorzy uczestniczyli w spacerach z kijkami Nordic Walking. Dla seniorów organizowane były gry zręcznościowe. Rezultaty aktywności fizycznej są znaczące, sprawność jaką osiągnęli pozwoliła im na dodatkowe uczestnictwo w Spartakiadzie dla Seniorów, (gdzie zdobyli 7 medali) oraz w akcji „ Seniorzy na Orliki”, która polegała na systematycznym udziale Seniorów w grach zespołowych prowadzonych przez trenera Jacka Skwarę.

Dzienny Dom „Senior+” to również miejsce gdzie Seniorzy mają możliwość korzystania z dóbr kultury, organizowane są bowiem wyjazdy do kina, teatru na wernisaże i wystawy. Seniorzy brali udział m.in. w wystawach „Igła Malowane” , „Świdermajer”, „ Jak o schludność dbano?” , koncertach : „Kobieta w teatrze życia”, recitalu pana Tomasza Żółtko czy „ Lubię wracać tam”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również przedstawienia teatralne m.in.: „Myśląc Ojczyzna”, „Next ex”, czy „Czy ty to Ty ?”. Oprócz wyjazdów do teatru, na koncerty czy wystawy Seniorzy chętnie uczestniczą również w spektaklach przygotowanych przez młodzież ze szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wiązowna. Statystycznie dwa razy w miesiącu nasi uczestnicy korzystali z przeróżnych dóbr kultury.

W ramach programu Seniorzy korzystają również z wycieczek połączonych z warsztatami, Wyjazdy odbyły się m.in. na Pola lawendy, gdzie oprócz tworzenia wód zapachowych i poznania zastosowań lawendy Seniorzy uczestniczyli również w sesji zdjęciowej. Dużym zainteresowaniem cieszył się również wyjazd do Pałacu w Otwocku Wielkim oraz do tężni, gdzie seniorzy korzystali z dobroczynny właściwości solanek.

Seniorzy korzystają również z różnego rodzaju usług upiększających: kosmetycznych, fryzjerski, organizowane są wyjazdy dla pań np. z okazji dnia kobiet podczas których studenci prezentują nowinki kosmetyczne i poddają nasze Panie zabiegom pielęgnacyjnym.

Działań na terenie Dziennego Domu; Senior+” jest znacznie więcej są one dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów. Wykwalifikowana kadra zapewnia urozmaicenie w zakresie różnorodności zajęć dając możliwość wyboru. Nowy rok to nowe możliwości i wyzwania do których podchodzimy z równie dużym zapałem jak w latach poprzednich .

facebook