godło flagawiązowna logo senior wigorbip logo

Dzienny Dom ''Senior+'' w Woli Karczewskiej
ul. Doliny Świdra 6, 05-408 Wola Karczewska, Gmina Wiązowna
''Nie starzeje się ten kto nie ma czasu''

Życie w Dziennym Domu „Senior-WIGOR”

Styczeń 2016 roku w Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Woli Karczewskiej  upłynął w dobrej i przyjaznej atmosferze.  Pomimo zmiennej, zimowej aury  podopieczni  bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w życiu Domu, angażując się w bogatą ofertę  działań.

Tygodniowy program zajęć (zajęcia terapeutyczne, edukacyjne, kulturalne) był  różnorodny, uwzględniający przede wszystkim możliwości i potrzeby uczestników. Realizowany był  w sposób profesjonalny z wykorzystaniem różnorodnych technik i form działania. Każdy z uczestników mógł liczyć na wzajemną, życzliwą rozmowę, wsparcie ze strony personelu i współuczestników, a także na codzienny gorący obiad. W styczniu (13.01.2016r.) dodatkową atrakcją był oczekiwany pierwszy wyjazd do Warszawy. Nasi uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli Szopkę ruchomą w podziemiach kościoła oo. Kapucynów przy ul. Miodowej. Następnie podczas przejazdu Traktem Królewskim – Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi podziwiali piękne iluminacje świetlne. Jednak największy zachwyt wzbudziła iluminacja w Wilanowie złożona z ponad 3000 kolorowych lampek, które rozświetlały ogród obok pałacu.

Dziedziniec pałacowy z podświetlaną fontanną i karocą, świetlny, kolorowy Ogród Wyobraźni połączony z muzyką klasyczną, aleje kwiatów oczarowały wszystkich. Z szarego życia w takt pięknej muzyki klasycznej nasi podopieczni przenieśli się w barwny świat baśni i  marzeń. Szczęśliwi, pełni wrażeń  wrócili do swoich domów.  Ale to nie była jedyna atrakcja miesiąca. 19 stycznia odwiedziła nas grupa osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia „Jesteśmy”, która dla naszych uczestników wystawiła Jasełka. Z wielką uwagą  i wzruszeniem śledzili każdą  scenę. Refleksje i przesłanie z prezentowanych Jasełek zapadały w   serca. Również wzruszającym spotkaniem była wizyta członków Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Wiązownie wraz z  ks. proboszczem Tadeuszem Łakomcem, dyrektorem Zespołu – panią  Katarzyną Lacką i nauczycielami - panią Marią Kobierecką i panią Joanną Kopańską.  

W wyjątkowo  radosnej atmosferze dzieci przedstawiły montaż słowno - muzyczny z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu kolęd. Nasi uczestnicy zostali obdarowani laurkami, kalendarzami i obrazkami. W zamian, jako wyraz swojej wdzięczności obdarowali gości  własnoręcznie wykonanymi ciasteczkami wraz z dołączonymi, indywidualnymi życzeniami. Pojawiały się  łzy w oczach jako wyraz wzruszenia, uśmiech i błysk szczęścia. To radosne spotkanie  miało szczególne znaczenie nie tylko dla naszych podopiecznych, ale także i dla dzieci. Z pewnością takie chwile wyzwalają wiele dobra i mobilizują do konkretnego działania.  Każde  działanie, każdy nawet najmniejszy gest dobroci uczyniony uczynek na rzecz drugiego człowieka, zwłaszcza osamotnionego, odtrąconego, chorego i starszego to wyraz naszej bezinteresownej miłości i miłosierdzia.  Powinniśmy pielęgnować i rozwijać naszą społeczną wrażliwość przeradzającą  się w czyn nie tylko od święta, ale także w dniu codziennym na co dzień, zwłaszcza w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, zainaugurowanym 8 grudnia 2015 roku przez papieża Franciszka.         

 

Jolanta Bogucka

facebook